Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Model calculare pensie stat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Model calculare pensie stat

Salut,

nu reusesc sa gasesc in tot internetul asta un model de calcul actualizat pentru pensia de la stat.
Adik un fel de template care sa spuna:
incadrare in munca in anul X
salariu pe anul 1, 2, 3...50 si punctajul calculat pt fiecare
Pensie la Z ani = ???

Asta vreau eu sa vad.
De fapt m-ar interesa cat ar fi pensia oferita de stat la un salariu de 880 pe tot parcursul activitatii, si cat ar fi la un salariu, sa zicem, de 3000 ron.

Vreau sa vad, daca firma la care lucrez nu imi plateste salariul integral pe CM, care ar fi suma cu care eu as putea sa contribui la un fond privat (pensie facultativa, pilonul III) pentru a avea o pensie decenta. si de asemenea sa pot face o comparatie intre suma de 200 de eur deductibili anual pe care firma este gata sa o plateasca pentru mine si ce ar insemna sa imi puna salariul integral pe CM.

As aprecia foarte mult ajutorul in acesta directie.
art.78 din Legea 19/2000:

Punctajul anual al asiguratului se determină prin împărţirea la 12 a punctajului rezultat în anul respectiv din însumarea numărului de puncte realizat în fiecare lună. Numărul de puncte realizat în fiecare lună se calculează prin raportarea salariului brut lunar individual, inclusiv sporurile şi adaosurile, sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuţiei individuale de asigurări sociale, la salariul mediu brut lunar din luna respectivă, comunicat de Institutul Naţional de Statistică şi Studii Economice

La modul concret , un salar mediu Brut pe economie de 1402 RON iti da dreptul azi la 417 RON pensie

colonelu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~